Shaker Heights High School
Class Of 1961
Joan Anderson (Hickin) (Deceased Year Unknown) | ||
Joseph C. Anselmo (Deceased 2000) | ||
Kerry J. Arday (Deceased Year Unknown) | ||
George Arter (Deceased Year Unknown) | ||
Sandra Aspery (Brown) (Deceased 1990) | ||
Doug Auerbach (Deceased Year Unknown) | ||
Richard Bandler (Deceased 2022) | ||
John D. Battle (Deceased Year Unknown) | ||
Kamilla Benz (Szabo) (Deceased Year Unknown) | ||
Mary F. Bliss (Goodwin) (Deceased 2009) | ||
Ellen Blumenfeld (Teitelbaum) (Deceased 2017) | ||
William Boukalik (Deceased 2016) | ||
Michael Braff (Deceased 2012) | ||
Edward Brunner (Deceased 2018) | ||
Roger Brunswick (Deceased 2022) | ||
Robert Caldwell (Deceased 2016) | ||
Timothy Carpenter (Deceased Year Unknown) | ||
Timothy Carroll (Deceased Year Unknown) | ||
Charles R. Cianciolo (Deceased 2014) | ||
Errol Cohen (Deceased 2016) | ||
Joie Coles (Woods) (Deceased Year Unknown) | ||
Tom Corcoran (Deceased 2022) | ||
Janet Corsi (Tyler) (Deceased 2019) | ||
James T. Crowley (Deceased Year Unknown) | ||
Gilbert Warren Daane (Deceased 2015) | ||
Robert Dery (Deceased 2004) | ||
Gregg W. Dixon (Deceased 2019) | ||
Jay Eisenberg (Deceased 2013) | ||
Natalie Eisenberg (Goldstein) (Deceased Year Unknown) | ||
Harry F. Eisengrein (Deceased Year Unknown) | ||
Linda Fertel (Deceased 2018) | ||
Ron Fishman (Deceased Year Unknown) | ||
Michael D. Friedman (Deceased Year Unknown) | ||
Mike Frolkis (Isquick) (Deceased 2011) | ||
Paul J. Ganim (Deceased 1994) | ||
Talma Gelman (Yzraely) (Deceased Year Unknown) | ||
Robert George (Deceased Year Unknown) | ||
Susan M. Getzendanner (Deceased 2001) | ||
Gary Golenberg (Deceased 2019) | ||
Robert I. Gross (Deceased Year Unknown) | ||
James Walter Hacker (Deceased 2015) | ||
Bill Hamilton (Deceased 2017) | ||
Linda Harper (Osberg) (Deceased 2021) | ||
Haydn R. Harris (Deceased Year Unknown) | ||
Mac Haserot (Deceased 2016) | ||
Miriam Heilbronner (Rebman) (Deceased 1983) | ||
Judith Heller (McCandlish) (Deceased 2015) | ||
Mardelle Henkin (Swed) (Deceased Year Unknown) | ||
John Joseph Jalovec (Deceased Year Unknown) | ||
Faith Jencik (Deceased Year Unknown) | ||
James Jensen (Deceased Year Unknown) | ||
Jane Jessop (Wotring) (Deceased 2012) | ||
Stanley J. Kann (Deceased 1977) | ||
Gerald Kaplan (Deceased 2018) | ||
Paula Gwen Kline (Deceased 1994) | ||
Hilda Knusli (Marks) (Deceased 2008) | ||
Jerome Kohn (Deceased 2015) | ||
Donald Krause (Deceased Year Unknown) | ||
Maris Kushner (Howlett) (Deceased Year Unknown) | ||
Michael Lapides (Deceased 2015) | ||
Jeff Lincoln (Deceased 2020) | ||
Mundalea L'Orange (Worrell) (Deceased Year Unknown) | ||
Nancy Ellen Lovano (Deceased 2018) | ||
Judy Lowry (Deceased 2018) | ||
Leonard Lurie (Deceased 2023) | ||
Leonard G. Martien (Deceased 2006) | ||
Lloyd R. McCoy (Deceased 2005) | ||
Michael McElwain (Lenhart) (Deceased 2021) | ||
Susan Mielziner (Yance) (Deceased Year Unknown) | ||
Joel S. Morse (Deceased 2020) | ||
Jeffrey S. Nathanson (Deceased 2021) | ||
Mary Ohmann (Deceased 2002) | ||
Larry E. Orosz (Deceased 2002) | ||
Owen Parry (Deceased 2012) | ||
Ira Pisetsky (Price) (Deceased Year Unknown) | ||
Maralee Polster (Dickerson) (Deceased 2011) | ||
Donna Lee Pratt (Deceased 2019) | ||
Michael Ratner (Deceased 2016) | ||
Leonard Rubin (Deceased Year Unknown) | ||
James A. Ruf (Deceased 2021) | ||
Martin Sacks (Deceased 2011) | ||
Jo-Ann C. Salter (Tapelshay) (Deceased Year Unknown) | ||
Barbara Samet (Joseph) (Deceased Year Unknown) | ||
Jo Anne Saveland (French) (Deceased 2021) | ||
Susan Schneider (Burkons) (Deceased Year Unknown) | ||
Hollis Edw. Schuler (Deceased Year Unknown) | ||
George Scoville (Deceased 2011) | ||
Frederick L. Senser (Senser-Lee freDD Dr. , Phd) (Deceased 2018) | ||
James Shapero (Deceased 2002) | ||
Michael Jay Smith (Deceased Year Unknown) | ||
Murray Sobel (Deceased 1992) | ||
Howard Sontag (Deceased 2012) | ||
Meredith Spencer (Foster) (Deceased 2015) | ||
Joel Stein (Deceased 2011) | ||
Robert Swartz (Deceased Year Unknown) | ||
Claire Tener (Dennis) (Deceased Year Unknown) | ||
Marie Teresi (Auarello) (Deceased Year Unknown) | ||
Marc Tetalman (Deceased Year Unknown) | ||
Robin Wallis (Deceased 2010) | ||
Carl E. Weaver (Deceased Year Unknown) | ||
Robert S. Webber (Deceased 2017) | ||
Ruth Weinberg (Ainslie) (Deceased Year Unknown) | ||
Gary M. Widzer (Deceased 2019) | ||
Joyce E. Williams (Wagoner) (Deceased 2008) | ||
Wendy Williams (Cohen) (Deceased 2013) | ||
Cynthia Winzeler (Deceased 2009) | ||
James Carnah Wolff (Deceased 2010) | ||
John Robert Young (Deceased Year Unknown) |
If you are aware of a Classmate who should be added to this page please let us know.